Warecki & Warecki 

... pomagamy ludziom rosnąć ...

Nowa książka

Straszny polski patriotyzm. Jak o nim rozmawiać?

 

Kochany Czytelniku w całej tej historii idzie o to, abyś po przeczytaniu naszej książki zakrzyknął: Sursum corda! i ruszył w lud (prosty, a jakże) prowadzić rozmowy patriotyczne (niedokończone w dodatku). Jest to misja niełatwa!

Piszemy o tym, jak zmieniać postawy ludzi oraz jak rozmawiać z osobnikami trudnymi, zamulonymi mediami mętnego nurtu. Jak zmagać się z demonem indyferentyzmu (zdradzieckiej obojętności) i niczym waleczny rycerz przemierzać grząskie bagna antypolonizmu.

Jak namówić innych, że warto być Polakiem? Oto jest pytanie. Kto lepiej niż my sami zajmiemy się własnymi sprawami? Niemcy? Rosja? Europejska biurokracja? Oni i tak dbają o to, żebyśmy się nie czuli się za bardzo u siebie.

Ta książka to inspiracja, pomoc, aby bez kompleksów i odważnie rozmawiać o tym, że warto być wolnym, warto być Polakiem. Wolność, cywilizacja łacińska, chrześcijaństwo to trwałe składowe polskości.

Patriotyzm nie boli. Patriotyzm pomaga dobrze realizować swoje interesy (też ekonomiczne) w połączeniu z interesami Twojej społeczności. Polski, bo Polska to też twoja rodzina, przyjaciele, czy sąsiedzi..

Dlatego chcemy Ciebie namówić do krucjaty. Rozmawiaj z sąsiadem zawzięcie czytającym Gazetę Wyborczą, kumplem oczarowanym TVN-em, antypatycznym urzędnikiem.

Prowadź zawzięte debaty z ludźmi nazywanymi niesłusznie lemingami. To może być fascynująca przygoda!

Nic tak nie pomaga złu , jak bezczynność dobrych ludzi!

Dziś polem bitwy jest nasza świadomość! Do dzieła!

Fragment

Jak namawiać do patriotyzmu?

 

Nie wiadomo. Patriotyzm to w mainstreamowych mediach temat niemodny i nowoczesny Europejczyk (oczywiście Polak, bo już nie Niemiec czy Francuz ) łatwo może się narazić na zarzut ksenofobii albo jeszcze, co gorzej, szowinizmu i nacjonalizmu. Jest to temat bardzo niebezpieczny i śliski. Można powiedzieć, że nawet wstydliwy. Trzeba dużo odwagi, żeby o tym mówić:

„Eee, właściwie o co ja chciałem cię spytać… Czy jesteś patriotą?”. Jest bardzo prawdopodobne, że zamiast odpowiedzieć na to pytanie, ktoś popuka się w czoło lub spotka nas wybuch niezdrowej wesołości. Chociaż może nie zawsze.

Okazuje się, że Polacy są najbardziej dumni ze swojej gościnności, a zaraz za tym z polskiego patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny[1]. Dalej wymieniają polską kuchnię, kulturę i historię. Więc może nie jest tak źle?

Co jest potrzebne do skutecznego namawiania innych do patriotyzmu?

  • Trudno namawiać do miłości do ojczyzny, jeśli samemu się jej nie kocha. Tylko pod tym warunkiem można być wiarygodnym.
  • Potrzebna jest motywacja do pracy z ludźmi. Na pewno nie zaszkodzi, kiedy lubi się bliźnich. Nawet jeśli mają inne poglądy i są do nas niepodobni. Mizantrop rozczarowany do świata i ludzi wiele nie zwojuje.
  • Wielką cnotą jest cierpliwość (jak mówił papież Benedykt XVI: codzienna forma miłości) i nieoczekiwanie natychmiastowych rezultatów.
  • Bez znajomości historii i kultury ojczystej trudno znaleźć dobre argumenty.

W naszych patriotycznych rozmowach będą też bardzo pomocne kompetencje psychologiczne, które są częścią inteligencji emocjonalnej (IE), czyli wiedzy o tym, jakim się jest (samowiedza), jak sobie ze sobą radzić (samokontrola) i jak układać dobre relacje z innymi ludźmi. Warto też wiedzieć, jak mówić, żeby nasze przesłanie zostało dobrze zrozumiane. Komunikacja jest bowiem podstawą każdego psychologicznego oddziaływania.

W skutecznym prowadzeniu rozmów o patriotyzmie pomoże też:

  • Empatia, czyli rozumienie tego, co ludzie czują;
  • Umiejętność wpływania na innych i przewodzenia im;
  • Zdolność radzenia sobie sytuacji presji i stresu;
  • Wysokie poczucie własnej wartości i dobra samoocena.

Dodatkowo również warto być dobrym retorem, aby pięknie i trafnie formułować myśli. Może też się przydać znajomość manipulacji, jeśli trafi nam się niesforny rozmówca.

Wszystkiego można się nauczyć, a praktyka czyni mistrza. Najważniejsze to mieć świadomość misji oraz wiarę w to, co się robi i nie zrażać się trudnościami i porażkami.

Więc do dzieła!

Media polskojęzyczne (mętnego nurtu) nie za bardzo kochają patriotę. Chętnie pokazują ludzi, którzy nad nim wybrzydzają i z dużą przyjemnością ośmieszają postacie bohaterów narodowych. Przykłady? Oto jeden z ostatnich, dotyczący filmu Tajemnica Westerplatte, którego projekcja odbyła się 7 maja 2013 roku w Parlamencie Europejskim:

„Znany głównie z roli Ferdka Kiepskiego pieszczoszek Platformy Obywatelskiej z dumą chwalił Tajemnicę Westerplatte jako kolejny po Pokłosiu obraz będący »kamyczkiem wrzuconym do nieskazitelnego polskiego ogródka«.

Aktor krytycznie ocenił otaczanie czcią »narodowych klęsk« i podkreślił, że »na szczęście« będą powstawać kolejne, podobne do Pokłosia i Tajemnicy Westerplatte produkcje, m.in. o Powstaniu Warszawskim, które wpiszą się w modny nurt demitologizacji wydarzeń historycznych. Nurt, który można streścić słowami kaprala Grabowskiego z Tajemnicy Westerplatte: »Polacy nie zasługują na zwycięstwo«.

Podczas projekcji twórcy rozprawili się także z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i jego Pieśnią o żołnierzach z Westerplatte:

»Kiedy się wypełniły dni

i przyszło zginąć latem,

prosto do nieba czwórkami szli

żołnierze z Westerplatte (...)«.

Robert Żołędziewski, odtwórca roli kpt. Franciszka Dąbrowskiego, dowodził, że wielu z nas uczyło się tego wiersza, a przecież z prawdą historyczną nie ma on wiele wspólnego, bo w obronie Westerplatte zginęło tylko 15 żołnierzy. Gdzie więc te czwórki? - pytał Żołędziewski”[2].

Motywem takich wypowiedzi jest wstyd, głupota, chęć przypodobania się „Europejczykom”, konformizm, wyrachowanie, a może wszystko razem? Rzecz warta zbadania.

Niniejszy tekst nie jest podręcznikiem. To mała, skromna książeczka, która ma być pomocna każdemu, kto chciałby bez kompleksów porozmawiać o wolności i polskim patriotyzmie.

Ćwiczenie: Co byś odpowiedział, Szanowny Czytelniku, twórcom obrazu Tajemnica Westerplatte, którzy są autorami słów zacytowanych powyżej?

 O autorach

Wojciech Warecki Marek Warecki

 

Jesteśmy wielbicielami różnych zastosowań psychologii. Nie dacie wiary w ilu dziedzinach można ją dobrze użyć: sporcie , terapii, biznesie, analizowaniu mass mediów, szkoleniach, mobbingu. Psychologia może pomóc odkryć tajemnice babci, mamy, czy dziadka. Sporo zajmowaliśmy się manipulacjami w realnym życiu i mass mediach.

Zajmujemy się terapią, szkoleniami, doradzaniem, dziennikarstwem no i pisaniem książek. Nasza misja to: pomagamy ludziom rosnąć. Wszystko o nas na stronach www.warecki.pl . Możesz zobaczyć tam książki i artykuły, jakie napisaliśmy i dowiedzieć się, co dla Ciebie możemy zrobić.

W soboty z kumplami haratamy w gałę, co nam sprawia wielką przyjemność. Gramy w siatkę i chodzimy na siłownię, Ulubiony alkohol: czerwone wino, polskie piwo i żubrówka.

Wierzymy w Opatrzność Boską, wolny rynek i wolności człowieka, dzięki, której może popełniać błędy.

Nienawidzimy etatystów i zwolenników totalnej kontroli i tresury bez względu na to, czy są ze wschodu czy z zachodu.


[1]              http://badania.net/z-czego-dumni-sa-polacy/

[2]              http://wpolityce.pl/wydarzenia/53115-niszczenie-symbolu-polskiego-patriotyzmu-kamyczkiem-w-ogrodku-czyli-jak-platforma-dba-o-pamiec-w-parlamencie-europejskim